İNTERNET ÜZERİNDEN E-İMZA NASIL ALINIR?

Hayatın her aşamasına kolaylık katan, zaman, iş yükü ve maliyet düşüren e—imza uygulamasını kullanmaya başlayan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Kamu ya da bireysel işlemler için ayrım gözetmeyen uygulama kırtasiye yükünü azaltırken, yürütülen işlemlerin eksiksiz, güvenli ve kısa sürede çözüme ulaşmasını sağlıyor. Hukuksal olarak elle atılan ıslak imza ile aynı geçerliliğe sahip elektronik imza uygulamasını artık yeni nesil kimlik kartlarına tanımlanabilecek güce erişiyor.

Zaman ve iş yükü açısından yaşama değer katan elektronik imza uygulaması nasıl alınır?

İnternet üzerinden e-imza nasıl alınır?

Şimdi bu başlıkları inceleyelim.

Elektronik ortamda kimlik tanımlaması yaparak ıslak imza yerine geçen e-imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun onay verdiği elektronik sertifika hizmet sağlayıcıları tarafından verilir. Hizmet sağlayıcı firmaların listesi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun internet sayfasında mevcuttur.

Birinci yöntem; Sitemiz üzerinden e-imza ön başvuru formunu doldurarak adresinize kadar gelerek e-imzanızı hazırlayıp teslim ediyoruz. Bilgisayarınızın gerekli ayarlarını yapıyoruz ve eğitim veriyoruz.

İkinci yöntem; 295/2 Sokak No:1 Ege sun Plaza B blok Daire: 104 Bayraklı / İzmir adresinde bulunan ofisimize gelerek hemen teslim alabilirsiniz. Detaylı Bilgi İçin ; 0232 484 33 44 nolu telefondan bizi arayabilirsiniz.

Üçüncü yöntem; genel olarak İzmir ili dışından yapılan başvurularda geçerlidir. Başvuru sayfasında bulunan noter onaylı belge formu doldurularak noter tarafından onaylatılan bu belge ile beraber kimlik fotokopisi ve ödeme dekontu işe belgeler firmamıza kargo ile gönderilmesi gerekmektedir. Belgeler bize ulaştıktan sonra eimza hazırlanıp başvuru sahibine kargo ile gönderilmektedir

 E-imza sadece şahıslara tanımlanabilir. Kurumsal olarak e-imza edinebilmek için yetkilendirilmiş kişinin kurum ya da kuruluş adına elektronik imza başvurusu yapması gerekmektedir. Yetkili kişi bu e-imzayı kurum adına kullanır.

Teslim aldığınız elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle bilgisayarınıza sürücü yazılımını kurmanız gerekir. Bu yazılım elektronik imzanızla birlikte gönderilen CD ya da diğer medya araçları içinde olabileceği gibi hizmet sağlayıcı firmanın internet sitesinden de edinilebilir. Bilgisayarınıza kurulumu gerçekleştirdikten sonra elektronik imzanız kullanıma hazırdır.

E-imza almak için internet üzerinden başvurunuzu yaptıktan sonra, hizmet sağlayıcı firmanızın hizmet şartları doğrultusunda aynı gün ya da birkaç gün içerisinde e-imza kullanımına başlayabilirsiniz. E-devlet uygulaması üzerinden elektronik imzanız ile sadece bilgisayar ve internet bağlantısı ile güvenli bir biçimde işlemlerinizi halledebilirsiniz. Fiziksel olarak ortam değiştirmeden, sıra beklemeden, kırtasiye işlerinin arasında boğulmadan e-imzanın ayrıcalıkları ile kısa sürede tüm işlemlerinizi çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz

Comments are closed