E-İMZA BAŞVURU FORMU

Değişen dünya ile yeni oluşan teknolojik yapılanmalar ve hemen her alanda uygulanan dijitalleşme süreci ile birlikte kişiler ve kurumlar artık zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan elektronik uygulamaların peşine düşüyor. Yaşam kalitesini artıran dijital uygulamaların en başında sayılabileceklerden olan elektronik imza ise fiziksel olarak yerinden ayrılmadan, sıra beklemeden, zaman ve iş gücü menfaati sağlayarak internet ortamında birçok işin hızlı ve güvenli şekilde sonuçlanmasını sağlıyor. E-imza sayesinde bankacılıktan, sigorta işlemlerine, e-devlet işlemlerinden, özel sözleşmelere kadar sayısız işlem birkaç tuş hareketiyle, üstelik dünyanın neresinde olursanız olun neticeleniyor.

 

 

Hayatımıza bunca artıyı katan e-imza uygulamasına sahip olmak için izlenmesi gereken yol nedir?

E-imza almak için öncelikle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun internet sayfasında bulunan hizmet sağlayıcı firmaları gözden geçirip, bir tanesini seçmeniz ile sürecinizi başlatmış oluyorsunuz. E-imza sertifikası için hizmet sağlayan firmalara telefon ile ulaşabileceğiniz gibi internet üzerinden de ulaşmanız mümkün. Öncelikle e-imza satın almanız için aracı olan firmanın sizden istediği e-imza başvuru formunu doldurarak ilk adımı atmış olursunuz.

E-imza başvuru formu kimlik bilgileriniz, iletişim bilgileriniz gibi sizi tanımlayan sorulardan oluşur. E-imza başvuru formu ile birlikte kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metnini de okuyup onayladığınızı beyan etmeniz gerekmektedir. E-imza başvurusu sırasında ibraz ettiğiniz telefon numarasına gelecek sms onay kodunu tuşlamanız gerekmektedir. Elektronik imza sadece kişiler için alınabilir. Kurumsal olarak e-imza almak için, o kurum ya da kuruluş adına karar verme ve imza atma yetkisi olan kişi adına e-imza başvurusu oluşturulması gerekmektedir. Elektronik imza başvuru formunu doldururken, güncel bilgilerinizi girdiğinizden, iletişim bilgilerinizin doğruluğundan emin olmalısınız.

 

E-imza başvuru formu doldurulduktan sonra, hizmet sağlayan firmanın müşteri temsilcileri aracılığı ile kimlik doğrulama, imzanın geçerlilik süresi, ödeme şekli ve teslimat şekli konusunda görüşülür ve kargo ile ya da elden e-imza sertifikası teslim alınır.

Teslim aldığınız e-imza sertifikasını bilgisayarınıza kurabilmeniz için bilgisayarınızda sürücü yazılımının kurulu olması gerekmektedir.  Bu yazılımı hizmet sağlayan firmanın internet sitesinden temin edebilirsiniz ya da e-imza sertifikanız ile birlikte gönderilen medya araçlarının içinde olması gerekmektedir. Kurulumunu gerçekleştirdiğiniz elektronik imza ile güvenle işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz

Comments are closed