KEP ADRESİMİ NASIL BELİRLEYEBİLİRİM?

Kepin açılımı kayıtlı elektronik postadır. Yasal olarak geçerli, teknik olarak da güvenli olan kep ile hukuki, ticari ve önemli belge paylaşımları yapılabilir.

Kep ile sağlanan faydalar;

  • İletinin gönderilip gönderilmediği
  • Alıcıya ulaşıp ulaşmadığı
  • İletinin alıcıya ulaştığı zaman
  • Alıcı kişi tarafından okunup okunmadığı
  • İhtiyaç duyulması halinde e-postaya tekrar ulaşılması
  • Gerekli hallerde delil olarak sunulabilmesi

Kep sistemi ile kâğıt, arşiv, postalama ve işlem masrafları azaltılırken aynı anda zaman kayıplarının önüne geçilmiş olur ve bürokrasinin daha etkili işlemesine, resmi ve ticari işlemlerin hızlanmasına, ticari faaliyetlerin verimli yürütülmesine ve çevrenin korunmasına ciddi şekilde katkı sağlanır.

Kayıtlı elektronik posta kullanabilmek ve ileti gönderebilmek için aynı zamanda elektronik imzaya sahip olunması gerekmektedir. Sadece veri alıcı konumunda olanlar için e-imza gerekmemektedir.

Kep hizmeti satın almak için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun internet sayfasında bulunan hizmet sağlayıcı firmalardan birini seçmek ve gerekli belgelerin hazırlığından sonra başvuru yapmak gerekir. İstenilen belgeler hizmet sağlayıcı firmaya göre farklılık gösterebilir fakat en önemli belge üzerinde T.C. kimlik numarası buluna nüfus cüzdanı ya da yerinde geçebilecek ehliyet, pasaport gibi kimlik doğulama belgesi ve önceden doldurulmuş başvuru formu çıktısıdır. Seçtiğiniz hizmet sağlayıcıda sizden istenen formu doldurduktan ve gerekli belgeleri hazırladıktan sonra başvurunuzu yaparak kayıtlı e-posta hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Kep hesabınızın aktivasyonunu cep telefonunuza gelen sms kodunu girdikten sonra sistemin sizi yönlendirdiği aşamaları takip ederek tamamlamanız gerekmektedir. Şifrenizi belirlemeniz ve ileti gönderebilmek için e-imza uygulamasını java üzerinden çalıştırmanız takip edilmesi gereken sıralamalardandır.

Kep adresi belirlenirken; gerçek kişinin adı ve soyadı başka bir kullanıcı tarafından alınmış ise, hesap adının sonuna nokta konularak hesap sahibinin belirleyeceği sayı alanı ilave edilir. Sayı alanı için 0-9 arasındaki rakamlar başvuranın tercihine göre seçilebilir. Tüzel kişiler için yapılacak kep adresi seçimlerinde de, tüzel kişinin isminin sonrasında formatın izin verdiği farklı seçeneklerdeki serbest seçim kısmı tercihe göre belirlenir.

Kep sistemine internet üzerinden kayıt olan gerçek kişilerin kep aktivasyonunu da e-imza ile tamamlamaları gerekmektedir.


Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz

Comments are closed