KEP ADRESİ ONLİNE NASIL ALINIR?

Kayıtlı elektronik posta anlamına gelen kep, elektronik ortamda bilgi ve belge aktarmak için çok uzun zamandır kullanılan e-postanın çok daha güvenilir ve hukuki geçerliliği olan şeklidir. Kep sistemi ile gönderilen belgeler delil niteliğinde olduğu için sistemin güvenliği ve belgenin bütünlüğü esastır.

Kep adresi bireysel kullanıma uygun olduğu gibi kurum ve kurumlar arası sözleşmeler içinde kullanılır. Her türlü yasal belge, sözleşme, dilekçe gönderimi, elektronik fatura ve ihale teklifleri gibi gizliliği esas olan nitelikli evrakların gönderimi için uygundur.

Zaman, iş yükü ve maliyet açısında hayat kurtaran yeni nesil dijital çözümlere kavuşmak sanıldığını aksine son derece kolaydır. Kep adresi ve e-imza genellikle birlikte kullanıldığı zaman işlevi anlam kazanan hizmetlerdir. Çünkü sadece kep adresine sahip olan kişi, kep adresini yalnızca alıcı olarak kullanabilir ve ileti gönderemez. Söz konusu dijital hizmetler için başvuru yapmadan önce ihtiyaçların iyi belirlenmesi en yüksek faydanın alınmasına yardımcı olacaktır.

Kep ve e-imza sahibi olabilmek için öncelikli yapılması gereken işlem Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun internet sayfasında bulunan hizmet sağlayıcı firmalara ulaşmak ve kendinize uygun olanı seçmektir. Firmaların tamamına ister internet üzerinden, isterseniz telefonla ulaşabilir ve ön başvuru formu doldurabilirsiniz. Hizmet sağlayıcı firmaların ofislerine giderek işlemlerinizi takip etmeniz mümkündür. Hizmet sağlayıcı firmaların müşteri hizmetlerinin yönlendirmeleri ile seçmek istediğiniz hizmet türüne karar verip, ödeme basamağını hallettikten sonra kurye aracığı ile ya da elden hizmetinizi teslim alırsınız.

Kep hizmetinden faydalanmak istiyorsanız ve daha önceden alınmış bir elektronik imzanız var ise, o zaman sadece internet üzerinden kep adresi alabilirsiniz. Ya da diğer hizmet sağlayıcıların web adresleri üzerinden dolduracağınız başvuru formunu elektronik imzanız yardımı ile imzalamanız sayesinde kep adresinize ulaşabilirsiniz. Kep adresi online olarak alabilmek için ön koşul elektronik imza sahibi olmaktır.

Hizmetler bireysel ve kurumsal olarak iki farklı seçenek altında sunulur. Bireysel başvuru için üzerinde T.C. kimlik numarası yazan ve fotoğraf bulunan bir kimlik ya da kimlik yerine geçen doğrulama belgelerinden birine ihtiyaç vardır. Kurumsal başvurular için noter onaylı, son altı ay içinde alınmış oda kaydı ve imza sirküleri istenir.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz

Comments are closed