E- İMZA’NIN YASAL GEÇERLİLİĞİ VAR MIDIR?

E- İMZA’NIN YASAL GEÇERLİLİĞİ VAR MIDIR?

E-imza,  5070 sayılı kanuna göre,  ıslak imza ile hukuksal açıdan aynı geçerliliktedir. Elektronik imza, dijital ortamda gönderilen veriye eklenen kimlik doğrulama güvenliğidir. Sadece gerçek kişiler adına oluşturulabilen güvenli e-imza, kanunla elle atılan imzaya eş kabul edilmiş olup, verilerin aksi ispatlanasıya kadar delil kabul edileceği belirtilmiştir.

E-imzanın geçerli olmadığı durumlar yine kanun hükümleri ile belirtilmiştir. Bunlar üçüncü kişilerin şahitliğini gerektiren resmi şekli ve protokolü farklı olan uygulamalardır. Evlilik, emlak alım satım, veraset ve intikal işlemlerinin elektronik imza ile gerçekleşemeyeceği ortaya konmuştur.

E- imzanın yasal geçerliliği, elle atılan imza ile aynıdır. Elektronik imza, e-ticaretin gelişmesini ve güvenliğini teminat altına alır. E-imza sayesinde iletiyi gönderen kişinin kimliği tespit edilir, gönderilen iletinin doğruluğunu ve özgün halinin bozulmamış olduğunu garantilenir. Elektronik imza güvenirlik, gerçeklik, orijinallik ve kaynağına itiraz edilememe özelliğini gerçekleştirmiş olması gerekir.

Değişen dünya düzeni ile birlikte kurum ve kuruluşlarda fiziksel olarak harcanan zamanı azaltmak, iş ve insan gücünü hafifletmek ayrıca elektronik ticaretin hızını yakalamak için elektronik imza her geçen gün yayılma hızını artırmaktadır. Verinin güvenliği, bozulmayan orijinal içerik ve gönderenin tescillenmiş kimliği ile güvence altına alınmış parametreler üzerinden yürüyen elektronik güvenli imza sistemi dijitalleşmenin en önemli atılımlarındandır.

E-imzanın yasal geçerliliğinden, hatta ıslak imzaya oranla daha güvenli bir sistem olduğundan bahsettik. Kullanmaya başlayacakların aklını kurcalayan diğer güvenlik sorunlarına da açıklık getirmiş olalım.

  • E-imzamı kaybettim, ne olur?

E- imzanın kaybedilmesi ya da çalınması durumunda en kısa sürede e-imza hizmet sağlayıcınızla iletişime geçip kayıp çalıntı başvurusu yapmalısınız. O aşamalardan sonraki yönlendirmeler doğrultusunda ödeme ve yeni e-imza talebinde bulunursunuz.

  • E-imza şifremi unutursam, her seferinden yeniden e-imza almam mı gerekir?

Hayır. Şifrenizi unutmanız halinde telefon hatlarında olduğu gibi PUK kodu mevcuttur. Kodu girerek yeni şifre belirleyebilirsiniz. Bu kod sizde yoksa hizmet sağlayıcınızdan temin edebilirsiniz.

  • E-imza birden fazla bilgisayarda çalışır mı?

 Elektronik imzanızı dilediğiniz kadar farklı cihazda kullanabilirsiniz fakat kullanacağınız her yeni cihaza öncelikle kurulum işleminin tekrar edilmesi gerekmektedir.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz

Comments are closed