E-İMZA NE İÇİN GEREKLİ?

 

Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde eskiden fiziksel olarak yapılan işlemler dijital dünyaya taşınmakta ve elektronik ortamın kolaylıkları hayatın her alanına yansımaktadır. Saatler süren işlemleri bir tuşla halletmek, herkese cazip gelse de güvenlikle ilgili kafaları karıştıran sorular da beraberinde hayatımıza girmiştir. Tam da bu noktada e-imzanın gerekliliği kendini gösterir.

E-imza ne için gereklidir diye soranlara verilebilecek en öncelikli yanıt güvenlik ilkesidir. E-imza yasal olarak ıslak imza ile aynı geçerlilikte olup özellikle dijital ortamda yapılan işlemler için tam güvenlik sağlar. Gönderilen ileti için gizlilik, veri bütünlüğünün korunması, içeriğin inkâr edilememesi garantisi verir. Kimlik doğrulama esasına dayalı olması en önemli güvenlik parametresidir.

E-imza sayesinde elektronik ortamda yürütülen işlere hukuki geçerlilik kazandırılmış olur. Bu sayede güvenli olarak elektronik ortamda işlemler yapılabilir. Güvenli biçimde dijital dünyada hareket etmek maliyet ve zaman tasarrufu sağlar. İşlemler elektronik ortama taşınmadan önceki süreçte, her bir işlem için ayrı ayrı sıra beklemek, dosya ve kâğıt karmaşaları ile uğraşmak, her işlem için çok sayıda personelin iş gücüne ihtiyaç duymak zorunluluğu vardı. Dijital platformda birkaç dakika bile sürmeyen bir işlem için kaybedilen zaman ve maliyet düşünüldüğünde e- imzanın gerekliliği daha iyi anlaşılmaktadır.

E-imzanın çok akla gelmeyen gerekliliklerinden bir tanesi de dijital ortamda saklanan verinin afet koşullarına karşı güvende olması ve arşivlerde saklanan belgelere kıyasla çok daha çabuk ulaşılabilmesidir.  Ayrıca kişi dünyanın neresinden olursa olsun, bilgisayarı ve interneti olduğu sürece yasal işlemlerini takip edebilir, bu da fiziksel olarak bir yere sabitlenme durumuna konfor getirmiştir. E-imza ile yürütülen pek çok işlemde noter onayı gereksinimi ortadan kalkar. Çünkü kim hangi gönderiyi, hangi tarihte imzalamış açık ve net bir şekilde bilirsiniz. E-imza günümüzde veri akışını en hızlı ve güvenilir şekilde, fiziksel bağlayıcılıklar olmaksızın iş gücünden ve zamanda tasarruf ederek iletmenin yoludur. E- imza hem kurumsal hem de bireysel veri akışını güvenilir yolla hızlı biçimde sağlamak ve veriyi en doğru şekilde saklamak için gereklidir.

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz

Comments are closed